image description

İş Bulma Tavsiyeleri

İş Bulma Tavsiyeleri

 

İş başvurularından geri dönüş alamamak hemen herkes için moral bozucu. Peki, bir an önce iş bulmak isteyenlerin ne yapması gerekiyor?

Bir iş aramaya başlamadan önce ne istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Eğer karar verememiş veya bu konuyu atlamışsanız, bir iş bulduğunuz zaman memnun olmayabilirsiniz. Daha sonra da çekilmez bir iş hayatınız olabilir. Bu karşılaşılan büyük sorunlardan birisidir. İş hayatı ile ilgili sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız, nasıl bir iş yapmak istediğinize karar verin

Bildiğiniz gibi iş verenlerin sizin hakkınızda oluşturacağı ilk fikir CV aracılığıyla oluyor. Başvurduğumuz iş doğrultusunda bir düzenleme yapmalıyız. Vurgulamak istediğimiz alanları daha detaylandırıp diğerlerini daha kısa geçebiliriz. Anlaşılır bilgiler içeren, özenle hazırlanmış CV’ler daha ikna edici bulunuyor.

İş hayatında başarılı bir kariyer yaratmak için kendimizi geliştirmekten asla vazgeçmemeliyiz. Kendimize katacağımız her bir kalite, bizi bir adım öne götürecektir. Kendimizi geliştirmek adına yaptıklarımız, aldığımız sertifikalar, diğer adaylarla kıyasladığımızda fark yaratmayı sağlayabilir.

Ne kadar özgüvenli olursak, karşımızdakine o kadar iyi sinyaller göndeririz. Hakim olduğumuz alanda başarılı olduğumuza inanç duyduğumuzu göstererek işi sırtlayabileceğimizi anlatmalıyız.

Fuarlar son derece faydalı etkinliklerdir. Kendi alanınızdan birçok kişiyle tanışma imkanınız doğar. Hangi alanda gelişmek istiyorsanız, o alana ait fuarları kovalayın derim. Çünkü en iyi olanakları buralarda bulacaksınız. Birçok firma ile birebir tanışma imkanı bulacağınız fuarlar, kendinizi göstermeniz için bir fırsattır. Ayrıca kendinizi geliştirebileceğinizi de unutmayın!

Sonuç olarak İş bulma siteleri, ilanlar, sosyal medya, şirketlerin insan kaynakları sayfaları gibi kaynakları araştırırken çevremizden de faydalanmayı unutmamalıyız. Hatta şirketleri, o şirketlerin yöneticilerini araştırmaya, onlarla LinkedIn’den, Twitter’dan iletişime geçmeye çalışmayı bile deneyebiliriz.